LAT РУС ENG

Dabas draugiem - pavasara krikumi

Būsi dabas guru? 

Kuras ir pirmās pavasara sēnes? : Spurdžu ciborija, Košā agrene (Austrijas agrens), vēlāk pavasarī arī Bisītes, Lāčpurni, Ķēvpupi. Garšigām pavasara sēnēm pieder arī viena lapiņsēne – auzene

Cik sver vismazākais Latvijas un Eiropas putns – zeltgalvītis? : 5-7 grami

Pavasara sniegs, kā noteikt kam pieder šīs pēdas? - www.dzm.lu.lv

Spožā skudra veido savus pūžņus augošu koku iekšpusē. Viena skudru kolonija var aizņemt vairākus kokus. Ziemu skudras pavada pūžņa pazemes daļā zem koka saknēm. Retos gadījumos spožās skudras savus pūžņus veido no koka būvētās ēkās.

Sērsna - blīva un cieta sniega virskārta, kas rodas, pēc neliela atkušņa vai silta laika perioda ziemā, pavasarī, sasalstot mitram sniegam. Sērsna, kas izveidojusies virs sniega segas, nelabvēlīgi ietekmē mežos dzīvojošās zīdītāju sugas. Nagaiņiem — stirnām, briežiem, meža cūkām — šādi laika apstākļi ir ļoti nelabvēlīgi, jo virs sniega segas izveidojusies ledus kārta neiztur viņu svaru. Stirnas tajā sagriež kājas, lūši droši skrien pāri, peles lodā pa apakšu.

Dižā briežvabole — vislielākā Eiropas vabole no briežvaboļu dzimtas. Latvijā šī suga pēdējo reizi bija atrasta 1960. gadu beigās Ieriķu ciemā Gaujas nacionālajā parkā. Tā ir oficiāli aizsargāta suga Latvijas teritorijā. Latvijas Dabas muzeja 2000.gada Gada dzīvnieks. Dabas muzeja 2013 gada dzīvnieks ir Eiropas purva bruņrupucis Emys orbicularis

Vai pavasarī atpazīsti, kurš putns dzied? - sāc ar virtuālo iepazīšanos: www.putni.lv

Odžu dzimta ir visaugstāk attīstītās čūskas. Viņām ir gari, kustīgi indes zobi, un dažām sugām (klaburčūskām) ir arī termisko maņu orgānu pāris starp acīm un nāsīm. Odze ir Latvijas vienīgā indīgā čūska!  Mugurpuses krāsa stipri variē: var būt brūna, pelēka, zaļgana, dzeltenīga, un pat vara sarkana, bet jebkuras krāsas mugurai (izņemot melnu) vidū ir vairāk vai mazāk skaidra tumša zigzagveidīga svītra; tās abās pusēs parasti ir ieapaļu, tumšu plankumu virkne. Tumšā svītra līdz ar tumšo X - veida zīmējumu uz pakauša ir odzes raksturīgā pazīme, kas nepiemīt nevienai citai Latvijas čūskai. Odzes kodiens ir bīstams gan cilvēkiem, gan mājlopiem. Mežā ejot, vēlams vilkt kājās biezus, kājas labi sedzošus apavus un bikses no blīva, bieza auduma. Ja čūska iekodusi, vēlams neeksperimentēt ar tautas medicīnas līdzekļiem, bet nogādāt cietušo pie ārsta. Nesajauc ar zalkti, kuram ir "dzeltenas austiņas".

Viens no pirmajiem pavasara ziediņiem Zilā vizbulīte (kidneywort, печеночница обыкновенная) ir no Gundegu dzimtas.

Siseņiem atšķirībā no sienāžiem taustekļi ir īsi. Siseņu tēviņi sisina ("spēlē"), trinot pakaļkājas gar priekšspārnu malu. Skaņa katrai sugai ir atšķirīga. Latvijā dzīvo 27 siseņu sugas. Siseņi dzīvo pļavās, ganībās, sausos izcirtumos, silos un pārtiek tikai no augiem.

Vēlā rudenī un ziemā no tā visa, kas ir eža ēdienkartē gandrīz nekas nav sastopams. Tāpēc ezis guļ ziemas miegu. Ezis ziemas guļai bija uzkrājis taukus un pavasarī viņš pamodīsies par gandrīz trešdaļu vieglāks un tūdaļ atsāks naski baroties, lai atjaunotu ziemā izsīkušās tauku rezerves.

Baltijas jūrā visbiežāk sastopamajiem - pelēkajiem roņiem mazuļi dzimst lielākoties uz Sāmsalas piekrastes saliņām. Ja mazulis priekšlaicīgi nonāk ūdenī, jūras straumes un viļņi to var atnest līdz pat Latvijas pludmalēm. Latvijā labākā vieta ronēnu dzimšanai ir uz ledus, bet bezledus ziemās - pat liedagā un, ledum kūstot, mazuļi paliek krastā. Roņu mazuļu dzimšanas laikā – martā un aprīlī ronēnus var pamanīt bieži un tie nav jāglābj, viņi vienkārši gaida savu mammu.

Pirmie putni, kas atgriežas Latvijā ir lauku cīruļi, mājas strazdi, meža baloži, kas pārziemojuši netālu – Dienvidrietumeiropā.
Pirmie gājputni – ziemeļu gulbji, meža zosis, ķīvītes. 2013. gada pavasarī visagrāk, 27.februārī, atlidoja pirmie lauku cīruļi Saldus apkaimē.

Noderīgi, patika? novērtē:
Dāvinām šujmašīnu

Dāvinām šujmašīnu

Dāvinām Zinger šujmašīnu meitenei, kas līdz rīt rītam (30.

Citādas kāzu kleitas

Citādas kāzu kleitas

Rudens izsenis Latvijā ir kāzu laiks, visi vasaras darbi ir apdarīti, rudzu graudi sagūluši klētīs, dārzeņi, augļi, viegli iecukuroties sācis medus - kad tad vēl, ja ne rudenī klāt bagātus kāzu galdus.